Voltaire Candide című filozófiai tézisregényének színpadi változatát mutatták be a Soproni Petőfi Színház fiatal művészei a nagygimnazistáknak. A bemutatón a 9., 10. és 11. évfolyamosok vettek részt osztályfőnökeik és magyartanáraik kíséretében.
Voltaire szatírája a 10. osztályosok számára kötelező olvasmány; a színpadi előadás talán közelebb hozta a diákokhoz a történetet, a 18. század második felének társadalmi kérdéseit, a kor szellemét, de legfőképp a kikarikírozott leibnitzi optimista filozófiát, amelyet a színdarab szereplői szállóigeként ismételtek: „minden a legjobban van ezen a világon!”.
Leinbitz – és a regénybeli szócsöve, Pangloss mester – szerint a földi világ minden világok legjobbika, mivel Isten, a legtökéletesebb teremtette, és a világban minden a lehető legtökéletesebben zajlik, a folyamatosan megjelenő szenvedések, látszathalálok és feltámadások csak eszközként szolgálnak a tökéletesedéshez. Voltaire, a felvilágosodás korának talán legismertebb írója, filozófusa – „A tolerancia intoleráns apostola” – életének egyik legfontosabb kérdése a szabadság, a szabad döntés lehetősége.
A Candide, vagyis a „Jámbor” színpadi történetét iskolánk mellett több soproni középfokú intézménybe, sőt, Kapuvárra, Fertődre, Győrbe és Kőszegre is elviszi a soproni teátrum színtársulata. Az előadásban színpadra lépett Szlúka Brigitta, Molnár Anikó, Simon Andrea, Papp Attila, Sárdy Zoltán, Savanyu Gergely és a rendező, Ács Tamás.