Az idei tanévben a 11. ag osztály készült megemlékező műsorral az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Kelemen Dóra tanárnő és Kis Gergely Máté tanár úr vezetésével. Ezt a magyar történelem és az emberek számára lényeges eseményt mindig rendkívül nehéz megfelelő és méltó módon megjeleníteni, így tartogatott kihívásokat a csapat számára.
Az előkészületek során fel kellett tárni a gyerekeknek az akkori rendszer működését, a félelem és a terror állandó jelenlétének szorongató légkörét, hogy megfelelő módon tudjanak belehelyezkedni az átadni kívánt érzésekbe, gondolatokba. Ez alapján állt össze a szövegkönyv is, melynek megalkotásában az is elsőszámú szempont volt, hogy minden korosztály számára érthetővé váljon, mi is történt ekkor. A műsorban mindenki kapott szerepet: vagy a tömeg részeként adott hozzá a munkához, vagy a hangtechnikáért felelve irányította a műsor menetét. Jó pár verses, narrátori és a cselekmény fontosságát hangsúlyozó megszólalás is volt az osztály tagjaitól, melyekre jó előre felkészültek, ezért külön is dicséret jár nekik. Ezek mellett a különböző, ikonikus jelképek is megjelentek a bő 20 perc során: a lyukas zászló, a gyerekek által készített vörös csillag, a Rákosi-korszak címerével és a Kossuth-címerrel ellátott zászlók, valamint a színpadra helyezett régi rádió és az egy szál rózsa mind-mind többletjelentéssel ruházták fel az eseményeket.
A műsor egyik kulcsfontosságú pontja volt, mikor Dóra tanárnő vezetésével a diákok elénekelték Bródy János és Koncz Zsuzsa legendássá vált Ha én rózsa volnék c. dalát, mely az akkori rendszer és az események elleni tiltakozás szimbólumaként vonult be a zenetörténelembe. Emiatt egy ideig be is tiltották. E dal gitáros kíséretével, illetve hangtechnikai megerősítésekkel járult hozzá a műsor sikerességéhez Csima Zsolt tanár úr is, köszönjük!
1956 eseményei mindig aktuálisak lesznek a jelenkori ember számára is. Október 23-a jelentősége sokrétű: egyszerre jelent hősiességet, küzdelmet, bátorságot, vakmerőséget, fájdalmat, félelmet és egyben szabadságot is. Legyen mindig irányadó és példa előttünk 56’ hőseinek emléke!
„…A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem.”
Írta: Kelemen Dóra