2023 decemberében egy online pályázaton (Megsemmisítve) vett részt iskolánk két 10. ag-s tanulója, Bujtás Mira és Rudasits Nóra. A „Whom we lost” - „Akiket elvesztettünk” kampány részeként került meghirdetésre a verseny 14 és 19 éves korosztály számára, mely egy nemzetközi projektbe („Informal Participatory Education on Holocaust” - Informális részvételi oktatás a holokausztról c.) bekapcsolódva igyekszik felhívni a diákok figyelmét a magyarországi holokausztra személyes történeteken, sorsokon keresztül. A kezdeményezés lényege, hogy rávilágítson a felelősségre, hogy nem csak a régmúltat kell szemlélni, hanem a jelenkor lehetséges veszélyeit is.
A pályázatban egy feltáratlan holokauszttörténetet kellett megjeleníteni. A lányok családi vonalon kezdtek el kutatni, majd az alapötletet Mira nagymamája adta. Az ő édesapjának (Balázs András) és testvérének története állt a középpontban, végül mindez a nagymama legidősebb testvérének gyerekszemszögéből lett megjelenítve.
Több műfajt is megjelöltek a szervezők, melyekben alkothattak a diákok. Többek között interjú, novella, cikk, blogbejegyzés, vers, dal, rajz, videó és fotósorozat formájában is teret adhattak kreativitásuknak. Mira és Nóra a novellát és a rajzot választották a felsoroltak közül, előbbi sok kihívást rejtett magában a téma nehézségén túl is. Felkészítő tanárukkal, Kelemen Dóra tanárnővel először megvizsgálták, hogyan épül fel egy novella, milyen fontosabb kritériumoknak kell megfelelni, hogyan lehet úgy tömöríteni az elmondott családi emléket, hogy közben a mondanivaló és a feszültség ne vesszen el belőle. Figyeltek a valós részek mellett megtalálható fiktív elemek szimbolikus megjelenítésére, ezzel is mélyítve a történetet. Ezeken túl pedig a történelmi időszak lényeges tudnivalóit is átbeszélték. Ezek alapján írta meg Mira a történetét, Nóra pedig illusztrációt készített hozzá egy borítókép megalkotásával. Az alkotásokat a közösségi oldalak segítségével lehetett közzé tenni és népszerűsíteni. A Facebook, az Instagram és a TikTok is rendelkezésre állt, hogy a művek minél több lájkot és megosztást szerezzenek, valamint, hogy a zsűri a legértékesebb alkotást tudja kiválasztani közülük.
A beküldött pályázatokat a szervezők és a zsűri január végére-február elejére bírálták el. Mira és Nóra munkája, a Füttyszó különdíjban részesült és a „Legnépszerűbb művek díja” elismerést kapta.
Gratulálunk a lányoknak és felkészítő tanáruknak!